…Or to Be

Lokácia: Považská galéria umenia v Žiline

Názov inštalácie: …Or to Be
Scénář, střih, režie: Stéphanie N´Duhirahe (CH)
Choreografie, interpretace: Jean Gaudin (FR), Markéta Stránská (CZ), Papír
Světelný design: Zuzana Režná (CZ)
Hudba, zvuk: Matěj Kotouček (CZ)
Technická spolupráce: Šimon Klimt (CZ)
https://www.artnrope.com/
http://www.stranska.eu/en

Video je svojbytným až komickým poňatím tiesnivej prázdnoty, ktorú súčasný svet zažíva za hutného sprievodu neutíchajúcej komunikácie a nekonečného vŕšenia zážitkov. Pracuje s pojmom prázdnoty a s ambivalentnými pocitmi, ktoré zažívame vo vnútri aj okolo seba, keď sa cítime opustení či nedostatočne vyťažení. Tvorcovia ponúkajú tri uhly pohľadu – tri odlišné charaktery, hľadajúce vlastnú cestu ako sa vyrovnanať s neodbytným priestorom – či ho nutkavo zapĺňať všetkým, čo je k dispozícii, alebo ho prijať a oceniť ako neoddeliteľnú a jedinečnú súčasť každého okamihu.

Videoinštalácia režisérky Stéphanie N´Duhirahe vznikla na základe rovnomennej inscenácie českej performerky Markéty Stránskej a francúzskeho tanečníka a choreografa Jeana Gaudina.

Stéphanie N´Duhirahe

Stéphanie N´Duhirahe je absolventka ženevskej umeleckej školy. Jej práce sú postavené na detailoch každodenného života s primárnym zameraním na telo, priestor a objekt. Zaujíma sa najmä o väzby, spájajúce tieto elementy a pracuje s limitmi, ktoré sa vďaka týmto prepojeniam prirodzene objavujú. Vo svojej tvorbe často stvárňuje fyzický pohyb a telesnú námahu. V posledných rokoch sa zameriava na prepojenie dvoch bodov svojho záujmu, ktorým sa aktívne venuje: cirkusové predstavenia a videoart.