HORIZONT UDALOSTÍ

Lokácia: Sad SNP – Hudobný pavilón

Názov inštalácie: Horizont udalostí

Autor: Karel Karlos Šimek (CZ)

www.karelkarlossimek.eu

Horizont udalostí ako charakteristický znak čiernych dier je výrazným a podmanivým konceptom astrofyziky – neviditeľná hranica obklopujúca čiernu dieru, za ktorú v dôsledku extrémneho ťahu gravitácie nedokáže preniknúť nič  – dokonca ani svetlo. V tomto bode je časopriestor zakrivený tak silne, že sa nedokážu uvoľniť ani tie najrýchlejšie častice. Horizont udalostí definuje tzv. “point of no return” (bod, spoza ktorého niet návratu), kde sú objekty vstupujúce do tejto oblasti neúprosne priťahované k singularite čiernej diery, k nekonečne hustému jadru.

Karel Karlos Šimek

Počiatočným bodom v práci so svetlom bolo pre Karlosa Šimeka Národní divadlo Brno, kde v roku 2010 začal pracovať ako osvetľovač. Na konci roku 2013 sa presunul z Brna do Prahy, k de začal pracovať ako vedúci osvetľovačov vo Švandovom divadle. Od roku 2015 sa živí ako freelance light designer, programátor a technik.

Ako svetelný dizajnér dlhodobo spolupracuje s Radimom Vizvárym a Danielom Špinarom. Jeho pracovné skúsenosti sú spojené taktiež s nezávislými súbormi ako Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Pražský komorní balet, Tantehorse, DEKKADANCERS a tanečníkmi Jarom Viňarským, Andrejom Petrovičom a Martinom Talagou, ktorého performance SOMA získala cenu za najlepšie predstavenie na festivale Česká taneční platforma 2018.

Spolupracoval s činohrou, operou i baletom všetkých troch Národných divadiel v ČR. Od roku 2014 pracuje ako stage manažér a technický produkčný medzinárodného festivalu pantomímy Mime Fest a od roku 2019 je taktiež členom fínskej MimoArt Company, s ktorými spolupracuje ako svetelný dizajnér a tour manažér. Práve vďaka mnohopočetným spoluprácam naprieč európskym umeleckým prostredím mal možnosť prezentovať svoju prácu na javiskách po celom svete.