ANIMALS

Lokácia: Sad na Studničkách

Názov inštalácie: Animals

Autor: Suren Manvelyan (ARM) a Ivo Opl (CZ)

www.surenmanvelyan.com

Šimpanz, muflón, krkavec alebo kramerov papagáj​​. To je iba časť zvierat,  ktoré môžete digitálne stretnúť v rámci landartovej inštalácie, vychádzajúcej z fotiek popredného arménskeho fotografa Surena Manvelyana. Fotky očí boli českým vizuálnym umelcom Ivom Oplom rozhýbané na 40 vyslúžilých mobilných telefónoch, ktoré tvoria neobyčajnú stenu pohľadov a stretnutí “Animals”.

Tak isto ako v prírode tu platí, že pri vyrušení hlukom ľakavé zvieratá miznú…

Ivo Opl

Ivo Opl je český výtvarník a dizajnér pôsobiaci v Plzni. Vo svojich dielach často uplatňuje princípy recyklácie a upcyklácie, pracuje s materiálmi a vychytávkami dennej potreby, ako sú napríklad staré smartphony, ktoré premieňa na nezvyčajné audiovizuálne a interaktívne inštalácie.

Suren Manvelyan

Suren Manvelyan sa narodil v roku 1976, fotografovať začal ako šestnásťročný a v roku 2006 sa stal profesionálnym fotografom. Umelcova škála fotografických záujmov je skutočne široká –  od makra cez portréty po krajinu a mnoho ďalších kreatívnych fotografických projektov. Jeho fotografie boli publikované v mnohých časopisoch a novinách nielen v rodnom Arménsku, ale po celom svete a jeho najnovšia populárna séria detailných záberov ľudského oka s názvom „Vaše krásne oči“ spolu s podobnou sériou „Oči zvierat“ mala na webe milióny zobrazení.

Paralelne s fotografovaním sa počas posledných desiatich rokov venuje vyučovaniu fyziky, matematiky, projektívnej geometrie a astronómie na jerevanskej waldorfskej škole. V rokoch 1997 až 2011 pôsobil ako vedecký pracovník v Ústave fyzikálneho výskumu Národnej akadémie vied a v roku 2001 získal za výskum zameraný na kvantový chaos doktorát z teoretickej fyziky na Jerevanskej štátnej univerzite. Za výskumnú prácu v oblasti kvantových technológií v roku 2002 Cenu prezidenta Arménskej republiky. Mimo fotografovania a svojej vedeckej práce hrá Suren na piatich hudobných nástrojoch – gitare, violončele, klavíri, flaute a lýre.